Wykłady

SEKSUALNOŚĆ DZIECI - 8 kwietnia 2016

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na piątek 8 kwietnia na godz. 18:00 na WYKŁAD O SEKSUALNOŚCI DZIECI - wszystko co chcielibyście wiedzieć ale boicie się zapytać.

Wykład poprowadzi Izabela Turbaczewska -Brakoniecka - psycholog, psychoterapeutka, certyfikowany seksuolog kliniczny (więcej o prowadzącej na seksuologpsychologpoznan.pl)

Na spotkaniu porozmawiamy na nurtujące nas tematy dotyczące szeroko pojętej seksualności dzieci takie jak:

- dziecko w przedszkolu - kwestia intymności małego - dziecka w toaletach przedszkolnych, kwestie nazewnictwa części ciała przez ciocie a rodziców, miłości przedszkolne - jak o tym mówić - czy nazywać zakochaniem, zaproszenie na noc - dziewczynka a chłopiec - czy jest równica i w jakim wieku zaczyna być różnicą,

- dylematy z zakładaniem krótkich spódniczek, malowaniem paznokci tak jak mama i robieniem makijażu - czy to już seksualizacja małych dzieci, czy raczej ich potrzeba cieszenia się kolorem,

- starsze i młodsze dziecko różnych płci - jak pogodzić różne potrzeby i etapy rozwoju - np: rozbierającą się do golasa przy gościach 4-latkę, obnażające się w przeróżnych akrobacjach młodsze dziecko przy zainteresowaniu starszego i czasem prowokowaniu małolata do rożnych zachowań

- zagadnienie masturbacji dziecięcej - do jakiego momentu jest to badanie własnego ciała a kiedy jest to sposób na wyładowanie napięć przez dziecko i znak że coś się dzieje

Wykład otwarty, koszt udziału: osoby "przedszkolne" 5 zł, osoby z zewnątrz 10 zł.
Prosimy o zapisy: maila na adres radarodzicow [at] lipowaalejka [dot] pl lub przez wpisanie się na listę wywieszoną w przedszkolu na tablicy Rady Rodziców.

 

WOLNOŚĆ, WOLA, SAMOWOLA - 1 grudnia 2015

Zapraszamy serdecznie rodziców i wychowawców na wykład, który organizujemy wraz z Przedszkolem "Kolorowe Listki". Wykład pod tytułem „Wolność, wola, samowola”, poprowadzi dla nas pani Joanna Nehring - lekarz homeopata, która w swojej praktyce łączy medycynę konwencjonalną z medycyną naturalną, holistyczną i antropozoficzną. Wykład odbędzie się we WTOREK 1 grudnia 2015 o godz.17:30 w Społecznym przedszkolu Kolorowe Listki, ul. Libelta 31. Wykład otwarty - wstęp wolny. Prosimy zgłaszać chęć uczestnictwa - mailowo lub przez wpisanie się na listę na drzwiach przedszkola.

 

RYSUNEK SWOBODNY - wpływ otoczenia na rozwój dziecka - 18 listopada 2015

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do naszego Przedszkola na wykład pt. "Rysunek swobodny - wpływ otoczenia na rozwój dziecka". Wykład odbędzie się w środę - 18 listopada - o godz. 18:00. Wykład poprowadzi pani Lidia Michałowicz - doświadczony nauczyciel waldorfski, wykładowca Studium Edukacji Niezależnej na Uniwersytecie Warszawskim, przygotowującym do pracy przyszłych pedagogów waldorfskich.  Wykład otwarty, bezpłatny - prosimy chętnych o zgłaszanie udziału mailem (przedszkole [at] lipowaalejka [dot] pl) lub poprzez wpisanie się na listę wywieszoną na drzwiach przedszkola.

 

PROCES GRUPOWY - 29 października 2015

Serdecznie zapraszamy na kolejny z cyklu procesów grupowych odbywających się w Lipowej Alejce zawsze w ostatni czwartek miesiąca. Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek 29 października 2015, w godz. 16:30-18:00.


ROCES GRUPOWY - CO TO TAKIEGO?
To spotkania, na których mniejsza/większa grupa z pomocą FACYLITATORA
pracuje nad ważnymi dla niej zagadnieniami. Można na nich szukać
pogłębionych rozwiązań problemów za pomocą rozmaitych technik,
m.in.: praca z różnymi rolami (np. lider społeczności, nauczycielka,
dziecko, ktoś kto się angażuje/nie angażuje, Rudolf Steiner, rząd,
itp.), praca z ruchem, z ciałem, poprzez dźwięki. Generalnie chodzi o
to, żeby we wszystkich kwestiach istotnych z punktu widzenia
społeczności jak najlepiej poczuć w sobie różne punkty widzenia i z
tą świadomością próbować wypracowywać rozwiązania. 
To narzędzie, które co raz więcej grup i organizacji (biznesowych oraz
non-profit) na całym świecie stosuje do wypracowywania trwalszych,
bardziej pogłębionych rozwiązań w kwestiach związanych z ich
funkcjonowaniem.

CO TO MOŻE MI DAĆ? - PRZYKŁAD
Wiele problemów, których doświadczają ogólnie w przedszkolach dzieci
jest związanych z problemami przedszkoli jako całości, jako
organizacji. Np. dzieciaki są często agresywne (lub bardzo wycofane w
kontakcie) z tego powodu, że to dorośli niekiedy zupełnie wzbraniają
się przed okazywaniem złości w relacjach. Pracując w trakcie procesu
grupowego nad atmosferą w przedszkolu, naszymi własnymi za i przeciw
używania siły w życiu (lub odpowiadając sobie na pytanie dlaczego
czasami warto być nieśmiałym, wycofanym?) możemy "ulżyć" naszym
dzieciom, które są często obarczane problemem, który tak naprawdę
dotyczy nas wszystkich i tylko wspólnie, przez wszystkie osoby obecne w
społeczności przedszkola, może być rozwiązany.

 

STRUKTURA FINANSÓW PRZEDSZKOLA - 26 października 2015

W poniedziałek 26 października 2015 roku o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie/wykład, którego przedmiotem będzie struktura finansów naszego przedszkola jako placówki społecznej. Spotkanie poprowadzi Kamila Nawrocka-Parat. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

 

SPOŁECZNE CZYLI JAKIE? - 24 września 2015

W czwartek 24 września - odbędzie się pierwsze z cyklu warsztatów prowadzonych metodą procesów grupowych, które poprowadzi Maciej Gendek. Tematem pierwszego spotkania pt. "Społeczne czyli jakie?" będzie postrzeganie przez rodziców społecznej formy przedszkola. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na godz. 16:30. Na spotkanie można przychodzić z dziećmi.

 

DIETA NATURALNA - 17 czerwca 2015

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do naszego Przedszkola na wykład pt. "Dieta naturalna najlepsza dla rozwoju emocjonalnego i społecznego". Wykład odbędzie się w najbliższą środę - 17 czerwca - o godz. 17:00. Wykład poprowadzi Dominika Nitachke-Michalak -  dietetyk i entuzjastka zdrowego żywienia, a także mama przedszkolna. Wykład otwarty, bezpłatny.

 

PIERWSZE SIEDMIOLECIE JAKO FUNDAMENT. A CO PÓŹNIEJ? - 13 maja 2015

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do naszego Przedszkola na wykład pt. "Pierwsze siedmiolecie jako fundament. A co później?". Wykład odbędzie się w najbliższą środę - 13 maja - o godz. 17:00. Wykład poprowadzi pani Beata Borkowska - doświadczony nauczyciel waldorfski, wykładowca Studium Edukacji Niezależnej na Uniwersytecie Warszawskim, przygotowującym do pracy przyszłych pedagogów waldorfskich.  Wykład otwarty, bezpłatny - prosimy chętnych o zgłaszanie udziału mailem (przedszkole [at] lipowaalejka [dot] pl) lub poprzez wpisanie się na listę wywieszoną na drzwiach przedszkola.

 

ZNACZENIE MUZYKI W ŻYCIU DZIECKA - 27 marca

 

Zapraszamy serdecznie rodziców na wykład, który organizujemy wraz z Przedszkolem "Kolorowe Listki". Wykład pod tytułem „Znaczenie muzyki w życiu dziecka”, poprowadzi dla nas B.Borodziuk - muzyk, wieloletnia przedszkolanka waldorfska z Krakowa. Wykład odbędzie się w PIĄTEK 27 marca 2015 o godz.17.00 w Społecznym przedszkolu Kolorowe Listki, ul. Libelta 31. Wykład otwarty - wstęp wolny. Prosimy zgłaszać chęć ucestnictwa - mailowo lub przez wpisanie się na listę na drzwiach przedszkola.

 

WSTĘP DO MEDYTACJI - 14 maja

W środę, 14 maja o godz. 16:30 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na warsztat pt. "Wstęp do medytacji", który poprowadzi Jacek Majewski - tata Tymona z zielonych listków. Medytacja to najstarsza na świecie sztuka wyciszania umysłu oraz skupiania uwagi i trwania w stanie głębokiego skupienia. Na warsztacie poznamy proste ćwiczenia oddechowe, które z łatwością będzie można wykorzystać samodzielnie w domu. Warsztat ma charakter otwarty i jest bezpłatny.